Rozhovor s řidičem

Články pro řidiče

Rozhovor s řidičem

Rozhovor s řidičem, kterému není povolání řidiče lhostejné

 1,

dotaz: Franto něco o Tvé osobě, odkud jsi, stav -svobodný nebo ženatý, co děti, záliby?

odpověď: Bydliště mám ve Šluknově , jsem ženatý, mám 2 děti. Záliby? – ty, v současnosti,  vzhledem k pracovnímu vytížení ustoupily stranou.

2,

dotaz: Franto, zeptám se pro začátek, co tě do Sdružení řidičů CZ přivedlo a jaká je tvoje minulá a současná profese?

Do tohoto sdružení http://portal.proridice.eu/ mě přivedla dobrá myšlenka zakladatelů sdružení, něco udělat pro řidiče. Řekl jsem si, když se to nepovedlo takzvanému sdružení,  které ani nevzniklo,  tak tady to snad klapne. A klaplo a běží.

Profesi mám od začátku blízkou černému řemeslu, nejdříve mechanik, strojník a řidič a v současné době už jen řidič, pro někoho dobře placený turista.

3,

dotaz: Byl jsi někdy jako řidič zaměstnán u firmy, která nedodržovala zákonem dané podmínky ve vztahu k řidičům ?

odpověď: Ano, byl jsem zaměstnán u firem,  které nedodržovaly zákony  ve vztahu k řidičům. Ono, když jim to u státních a kontrolních orgánů prochází,  tak proč ne. Neznám dopravní firmu která by dodržovala veškeré zákony a předpisy související s dopravou nebo ve vztahu k řidičům. Ono to snad ani nejde.

4,

dotaz: Co se myslíš obecně o dopravcích ve zdejší zemi? Stále dokola je slyšet, že nutí řidiče jezdit přes „kolečko“ nebo s magnetem. Stejně tak víme, že si to v některých případech dělají řidiči sami….

odpověď: Obecně jsou dopravci slušní a poctiví, kteří se snaží jít tou, tak nějak poctivou cestou a nějakým způsobem přežít, udržet svoji firmu při životě tak, aby byli spokojeni i zaměstnanci. Pak je další skupina dopravců, kterým je vcelku jedno, jakým způsobem nabudou svůj zisk. Vím. že v současnosti není vůbec lehké podnikat v dopravě při tak velké konkurenci, zničených cenách za přepravu a jiných nešvarech. Na druhou stranu si musí většina dopravců uvědomit, že nedodržováním zákonů ze strany zaměstnavatelů a donucováním řidičů k porušování předpisů a zákonů to nelze řešit.  Aby doprava fungovala tak, jak by měla, musely by se změnit podmínky nejenom  zde v Čechách, ale v celé Evropě.  Dovolím si tvrdit, že za současnou situaci si částečně mohou dopravci sami nekalými praktikami. Pokud jde o „magnetáře“ a jim podobní, tak si myslím, že většina řidičů si za situaci může tak trochu sama. Buď podlehne finanční tísni, (mají velké nároky na život) nebo vidinou „velkého“ výdělku a zaměstnavatel toho využívá, nebo si řidič ulehčuje situaci, kdy chce být dřív doma atd. Jinak nevím, nechápu proč, to jinak dělají.

5,

dotaz: Obecně se řidiči nazývali placeným turistou. Dneska slyšíme jen samé pojmy jako např. termínovaná vykládka. Zastavím se u toho, protože mám pocit, že je to zrovna jeden s případů, co přinutí řidiče k porušení či nedodržení režimu jízdy a odpočinku. Máš na to stejný názor?

odpověď: Obecně se řidiči nazývali placenými turisty? To se nazývají i teď, ovšem pouze ze strany lidí, kteří o tom nemají vůbec žádnou představu. Termínovaná vykládka nebo nakládka je dobrá věc – tady není problém v tom, že vykládka nebo nakládka by se měla uskutečnit v daném termínu, tady je problém v dohodě mezi odesílatelem, dopravcem a příjemcem a nebo v neposlední řadě, i v dispečerech, kteří mají problémy s počty a neznají zákony (nebo nechtějí znát) vztahující se k dopravě. V konečném důsledku to odnese většinou řidič,  který se nechá přemluvit k porušení směrnic a riskuje svoje peníze, body a i ztrátu řidičského oprávnění. V tom horším případě i způsobení dopravní nehody ( únava, mikrospánek).

6,

dotaz: Jsi jeden z tahounů sdružení, nevadí ti trochu nezájem profesionálů, kteří jsou nejchytřejší na parkovišti u benzínky?

odpověď: Slovo tahoun sdružení bych nepoužíval, jsem jen článek v řetězu. Samozřejmě mě vadí nezájem řidičů-profesionálů i když slovo profesionál?  Když vidím, jak se chovají na silnici někteří „profesionálové“. Děs a hrůza, a tak se ani nedivím reakcím lidí kolem. Samozřejmě na parkovištích u benzinek občas slýchávám zaručený a jediný správný výklad směrnic a zákonů, ale do těchto diskuzí nerad vstupuju, to jsem pak za blba, který tomu nerozumí, protože to by si pak nevydělali, kdyby nejezdili tak, jak si to sami vysvětlují. O pomluvách a kritikách ze stran těchto lidí se radši nebudu zmiňovat. Je to typické, kritizovat ano, ale nechtějte po mě, abych něco pro to udělal, ať to za mě udělají jiní, co kdyby mě mé rozhodnutí nějak poškodilo, to já se pak svezu.

7,

dotaz: Otázku jsem musel zmínit, protože mě osobně fascinovala účast řidičů amatérů na petici proti přetěžování, kde profesionální řidiči svojí účastí dostali na frak od tzv. amatérů, kteří byli ve více jak nadpoloviční většině. Člověk by si myslel, že právě profesionální řidič bude mít zájem…., co ty na to?

odpověď: Přesně, zářným příkladem toho byla petice proti přetěžování kamionů vyhlášená sdružením. Tady se přesně ukázalo, jak komu záleží na bezpečí v silničním provozu a komu na vlastní peněžence. Tady si většina a hodně velká většina řidičů z povolání, záměrně neuvádím profesionálů, řekla, že to není jejich věc a přeci nebudou riskovat, že by se to dozvěděl třeba jejich zaměstnavatel.

8,

dotaz: Oproti tomu tisíc fanoušků na fenoménu poslední doby zvaném Facebook asi potěší že?

odpověď: Nejsem velkým příznivcem Facebooku, nějak mě nebere. Je dobré vědět že o sdružení jeví zájem tolik lidí, to potěší.

9,

dotaz: Jsou aspoň zde profesionálové sdílnější, případně chodí si sem pro rady, nebo spíš navštěvují fórum sdružení?

odpověď: Pro rady spíš navštěvují fórum sdružení.

10,

dotaz: Jsou rady členů sdružení, tedy nejen tvoje, něčím podloženy? Ptám se proto, že na jiných fórech se člověk dočte věci rozdílného charakteru nebo jiné odpovědi.  Spolupracují státní, případně kontrolní orgány se sdružením nějak více nebo je to na formální úrovni?

odpověď: Pokud někomu odpovídáme, radíme, tak se samozřejmě ve složitějších případech snažíme to mít podložené, ať již ze strany státních nebo kontrolních orgánů. Řekl bych, že je to spíš spolupráce na formální úrovni a je to škoda.

11,

dotaz: Rok činnosti má sdružení za sebou. Co ti to dalo a co vzalo?

odpověď: Snad pocit, že jsem mohl někomu pomoci, poznat pár lidí, kterým není lhostejná situace řidičů a problematika v dopravě. Co mi vzalo?  Nevím, možná čas, který bych věnoval jiným věcem, ale nelituju toho.

                                                                                                                 Rozhovor vedl Martin Kareš