AXA – Vyplácení příplatků za přečasy
Vyplácení příplatků za přečasy
Připravili jsme pro Vás sérii článků, ve kterých zmíníme reálné problémy řidičů, k nimž se vyjádří náš partner, poskytovatel Pojištění právní asistence pojišťovna AXA ASSISTANCE. Dozvíme se, co pro své pojištěnce podnikne, jakým způsobem pomůže a co vše bude potřebovat k úspěšnému vyřešení případu. Více z webu http://www.proridice.eu
Jezdím u firmy v turnusu 3 měsíce venku a pak 2-3 týdny volno doma. Základní mzdu dostávám na účet pravidelně, stravné taktéž. Jediné co dostanu zpětně vyplaceno, za 3 měsíce, jsou příplatky, za přesčasové hodiny a noční směny. Může zaměstnavatel takto vyplácet zpětně příplatky? Pokud je to chybné řešení, jak by správně mělo vyplácení vypadat. Zaměstnavatel tvrdí, že nemá podklady pro určení výše příplatků. K určení počtu odpracovaných hodin používá data z karty řidičů nebo kotoučků, které odevzdáváme po příjezdu na firmu. Děkuji za Vaši odpověď. Jaromír K.
Vážený pane K.,
ano, vyplácení příplatků za práci přesčas zpětně po třech měsících je možné. Zákoník práce (konkrétně § 114) totiž nárok na příplatek za práci přesčas (25% průměrného výdělku) formuluje alternativně k náhradnímu volnu. Namísto příplatku se zaměstnavatel může se zaměstnancem dohodnout na čerpání placeného náhradního volna ve stejném rozsahu, v jakém pracoval přesčas. Pokud k této dohodě nedojde, vzniká nárok na příplatek (viz odst. 2). K uzavření této dohody však zákon dává právě tříměsíční lhůtu (vyčerpání konkrétního volna pak mimochodem možno dohodnout i po této lhůtě). Dokud tato lhůta neuplyne, je stále teoreticky možné dohodu o náhradním volnu uzavřít a tím vyloučit nárok na příplatek. Jinými slovy, nárok na příplatek nemůže před uplynutím těchto třech měsíců vzniknout.
Vzhledem k jisté nekoncepčnosti takto stanovené splatnosti části mzdových nároků je možné, že takový odklad snad ani nebyl záměrem zákonodárce. Konkrétní formulace uvedeného zákonného ustanovení však bohužel nedává možnost výkladu jiného:
§ 114
(1) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen „dosažená mzda“), a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
(2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.
(3) Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší, je-li mzda sjednána (§ 113) již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné takto sjednat, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok a u vedoucích zaměstnanců (§ 11) v mezích celkového rozsahu práce přesčas (§ 93 odst. 4).
Vypracoval Mgr. Tatoušek
Nejnovější komentáře