Je český řidič levná pracovní síla?
V souvislosti s tak bouřlivě diskutovanou kabotáží se zákonitě tlačí na jazyk otázka, jak je to opravdu s českým řidičem, kam se máme řadit? Trpíme stejně, jako naši západoevropští kolegové a musíme mít strach o naše pracovní místa, nebo naopak, jsme to my, co jim víc a víc bereme práci, protože jezdíme levně? Na západě Evropy se zatím bojí srovnávat příjmy a tak argumentují porušováním zákonů a předpisů, jako např. víkendování v nákladním vozidle. Vyčítá se, že východoevropské firmy jezdí levně, protože šetří náklady na ubytování řidiče v hotelu. Ponechám stranou, jestli tento argument považuji za vhodný a pokusím se uvést jiná fakta. Ve většině evropských států je uzákoněn minimální plat.
Zdroj:Statistisches Bundesamt, Wiesbaden, Eurostat Online Datenbank.
Ke dni: 10.02.2014
EU stát…………………..€/měsíc
Lucembursko………………1 921
Belgie……………………….1 502
Holandsko………………….1 486
Irsko………………………..1 462
Francie……………………..1 445
Anglie……………………….1 217
Slovinsko……………………..789
Španělsko…………………….753
Malta………………………….718
Řecko…………………………684
Portugalsko…………………..566
Chorvatsko…………………..405
Polsko…………………………387
Estonsko……………………..355
Slovensko…………………….352
Maďarsko……………………..344
Česká republika………………328
Lotyšsko………………………320
Litva…………………………..290
Rumunsko…………………….191
Bulharsko……………………..174
Je smutné, že v České Republice určité profesní skupiny opravdu za tento minimální plat pracují. Soustřeďme se ale na profesionálního řidiče. Myslím, že ve vnitrostátní přepravě se asi tato částka, to je 328,-€, na žádné výplatní pásce neobjeví. Jinak je to v mezinárodním transportu. Základní plat 10 400 Kč (jestli se nepletu) je standartem. Samozřejmě, je to částka, za kterou se nedá žít, ale protože se pomocí různých více nebo méně zakázaných příplatků a diet tato suma značně zvýší, ustálila se tato zvyklost a většina řidičů je spokojených. Dokud neonemocní.
A teď se vrátím k původní otázce. Je český řidič levná pracovní síla? Již několik kolegů mi vyprávělo, jak to jejich šéf nemá jednoduché, jak má vysoké odvody. A že mají plné pochopení, pro to, proč je oficiálně základní plat jenom ten minimální.
Když vám ale oznámím, že německý zaměstnanec dostane v případě nemoci dál až po dobu 6 týdnů 100% měsíčního příjmu, a to od zaměstnavatele !!!!, nepřipadnou vám nářky českých zaměstnavatelů poněkud směšné? Případ nemoci kalkuluje každý podnikatel do cen, v podstatě se musí z toho vycházet, že zaměstnanec jednou do roka na 14 dní onemocní. Německá dopravní firma musí na nemoc zaměstnance vydělat, aby mu mohla zaplatit nemocenskou. Tyto starosti většina českých dopravních firem nemá. Je to smutné, ale ani si nikdo z majitelů firem nedělá starosti, z čeho asi jejich řidič a často i jeho rodina v případě nemoci žije. Že si musí vzít půjčku, to vůbec nikoho nezajímá. Sociální zodpovědnost českého podnikatele zklamala na plné čáře.
Takže nenamlouvejme si, že neohrožujeme západoevropské pracovní místo. I ty tři povolené kabotážní přepravy do týdne stačí na vytlačení německé přepravní firmy z trhu a dívají se na nás právem jako na levnou pracovní sílu!!
Docela mě zaráží, že si v Čechách zakládají pobočky zahraniční firmy a nezaměstnávají české řidiče, ale rumunské a pod. O co je rumunský kolega ‚levnější‘ než český? Co je na českých zákonech a předpisech tak ‚výhodné‘? Je to ta bezkonkurenční minimální mzda? Vždyť i rumunský kolega by měl být placen podle českých zákonů a předpisů, to znamená zákonné příplatky a diety by měl stejně tak dostat, jako český řidič?
Otázek okolo minimální mzdy v Čechách by se dalo položit určitě ještě víc. Možná, že někdo z vás má odpovědi. Těšíme se na diskutující kolegy, diskutovat můžete na našem Facebooku.
Nejnovější komentáře