AXA – Parkoviště a přerušení odpočinku

Články pro řidiče

AXA – Parkoviště a přerušení odpočinku

Parkoviště a přerušení odpočinku

Připravili jsme pro Vás sérii článků, ve kterých zmíníme reálné problémy řidičů, k nimž se vyjádří náš partner, poskytovatel Pojištění právní asistence společnost AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.. Dozvíme se, co pro své klienty podnikne, jakým způsobem pomůže a co vše bude potřebovat k úspěšnému vyřešení případu.
Na web Sdružení řidičů CZ www.proridice.eu se obrátil řidič s velmi zajímavým, nikoli však ojedinělým, dotazem.
Dobrý den, minulý týden se mi stala taková nepříjemnost. Zaparkoval jsem na parkovišti u benzinové pumpy na D1 v Průhonicích. Měl jsem štěstí a našel místo na kraji parkoviště, v místě kde je stání povoleno. Několik minut po mě přijel jiný kamion a zaparkoval na místě označeném žlutou čárou a značkou zákaz zastavení. Nevěnoval jsem tomu pozornost a po rychlé večeři šel spát. Někdy uprostřed noci mě vzbudil řidič doprovodného vozidla nadměrného nákladu s žádostí o přeparkování mého kamionu, s tím že nemohou projet s nadměrným nákladem a na maďarský kamion se nemohou odbouchat. Odmítl jsem, musím ještě 3 hodiny stát, abych neporušil nařízení 561/2006. Po chvilce dohadování přivedl policejní hlídku, která byla součástí doprovodu. Policista mi nařídil přerušit odpočinek a umožnit průjezd doprovázené soupravy. Po té odjeli z parkoviště.

Co by se mohlo stát, pokud bych odmítl porušit nařízení 561/2006 ES a přerušit si tím denní odpočinek. Může mě vůbec policista k tomu nějak donutit, když jsem stál na řádně označeném parkovacím místě?
Jak mám při kontrole doložit přerušení odpočinku, když jsem nic nedostal písemně? Hrozí mi nějaká pokuta, když mi to nařídil policista?
Ještě jsem se chtěl zeptat, zda-li mají policisté (celníci) vůbec právo vzbudit mě uprostřed denního odpočinku, byť třeba za účelem kontroly?

Co na to náš partner , poskytovatel Pojištění právní asistence společnost AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.

Popsaná situace je problematická na první pohled. Z právního hlediska se jedná o rozpor mezi dvěma hrozícími přestupky, resp. mezi dvěma veřejnými zájmy, chráněnými těmito dvěma přestupky. Prvním přestupkem je porušení povinné pauzy, druhým pak neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Řešení tohoto rozporu je z povahy věci vždy značně obtížné a závislé na konkrétních okolnostech dané situace.

 Ačkoli obecně platí, že každý je povinen uposlechnout výzvy úřední osoby, není tato povinnost absolutní a neomezená, neboť úřední osoba smí vykonávat toto své právo jen v rámci právních předpisů – nesmí tedy vydat protiprávní pokyn. Zkoumání, zda tomu tak v daném případě je, však může být předmětem poměrně složitých právních úvah (proporcionalita pokynu, materiální stránka deliktu) a nelze proto doporučit na místě s policistou o tomto polemizovat, či pokyn (krom zcela extrémních případů) neuposlechnout.

 Nejvyšší soud opakovaně vychází z následujícího názoru: „Všichni občané jsou nepochybně povinni se

podrobit výkonu pravomoci veřejného činitele bez ohledu na vlastní soukromý názor. Jsou-li přesvědčeni, že tímto jednáním bylo porušeno jejich právo či jim byla způsobena škoda, mohou se proti takovému postupu veřejného činitele bránit jiným, avšak zákonným způsobem. Ústava České republiky, Listina základních práv a svobod,ani žádná jiná právní norma nepřipouštějí, aby občané nejprve hodnotili zákonnost postupu veřejných činitelů a teprve na základě tohoto jejich pokynů neuposlechli“

V dané situaci je dle našeho názoru nejlepším řešením výzvu policisty uposlechnout, avšak nechat si ji vystavit písemně (jakékoli písemné potvrzení policisty o daném pokynu). V takovém případě by měla obhajoba v následném řízení o přestupku pro porušení pauzy velkou šanci na úspěch již v prvním stupni. Podstatně větší šanci, než obhajoba v řízení o přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby, který má konotace ústavní a lidskoprávní a není tak vyloučeno, že by věc musela být řešena až u nejvyšších soudních instancí.

Každopádně je tato situace typickým příkladem, kdy může být pojištění právní asistence u AXA Assistance ku prospěchu, a to jak ihned v daném okamžiku (linka právní asistence je v provozu nonstop), tak v následujících možných správních a soudních řízeních.

Zpracoval Mgr. Jakub TATOUŠEK.